دسته بندی ها:

دسته بندی ها

آموزش پرکاشن

آموزش پرکاشن

47 ویدیو

در دوره ویدیویی «آموزش پرکاشن» با ما همراه باشید. در موسیقی به گروهی از سازها که بر اثر تکان، سایش و یا هر حرکتی منجر به نوسان شده و تولید صدا ‌کنند سازهای کوبه‌ای ""Percussion instrument"" گفته می‌شود. اعتقاد بر این است که این نوع از سازها جزء قدیمی‌ترین سازهای شناخته شده در جهان به شمار می‌روند. سازهای کوبه‌ای را به طور کلی می‌توان در دو دسته مختلف تقسیم بندی نمود. دسته اول سازهایی هستند که هنگام نواخته شدن نت‌هایی با زیر و بمی مشخص تولید می‌کنند همچون ساز تومبا، کونگا و بانگو و دسته دوم سازهایی نظیر چایمز و مثلث بوده که بدون ایجاد نتی مشخص تنها برای ایجاد افکت و پر کردن قطعه موردنظر به کار می‌روند. برخی از سازهای کوبه‌ای توسط دست و برخی دیگر توسط چوب و یا مضراب‌هایی مخصوص نواخته می‌شوند. ساز تومبا به عنوان بزرگ‌ترین درام از خانواده ساز کونگا از جمله سازهای کوبه‌ای است که توسط دست نواخته شده و قادر به اجرای انواع ملودی‌ها می‌باشد. در دوره پیش‌روی ضمن آشنایی با انواع سازهای کوبه‌ای به آموزش نحوه نواختن برخی از این سازها از جمله تومبا، کونگا، بانگو، تمبورین، جیمبی، شیکر و ... خواهیم پرداخت. امیدواریم از تماشای ویدیوهای این مجموعه نهایت استفاده را ببرید.

آموزش-درامز

آموزش-درامز

158 ویدیو

در دوره ویدیویی «آموزش درامز» با نحوه نواختن این ساز پرطرفدار آشنا خواهید شد. ساز درامز به مجموعه‎ای از سازهای کوبه‎ای نظیر طبل‎ها اطلاق گشته که توسط یک نوازنده نواخته می‎شود. به نوازنده ساز درامز، درامر می‎گویند که با استفاده از دو چوب و پدال‎هایی مخصوص به نوازندگی این ساز جذاب می‎پردازد. درامز از انواع طبل‎های کوچک و بزرگ و همچنین سنج‎هایی تشکیل شده که هر کدام دارای صدای مخصوص به خود می‎باشند و به نوازنده، قابلیت اجرای زیبای قطعات گوناگون را می‎دهد. از سازهای استفاده شده در مجموعه درامز می‎توان به Bass Drum یا طبل بزرگ، Snare Drum یا طبل کوچک، Hi-hat ،Tom-tom Drum ،Floor Tom و Crash Cymbal اشاره کرد. برخی از این سازها توسط درامر با استفاده از چوب و برخی دیگر به کمک پدال نواخته می‎شوند. به عنوان مثال برای نواختن طبل بزرگ از پدال و برای طبل کوچک از چوب استفاده می‎گردد. امروزه از ساز درامز برای اجرای قطعات موسیقی در بسیاری از سبک‎های معروف جهان همانند راک، پاپ، بلوز و جاز بهره می‎برند که سبب خلق آثاری ماندگار در عرصه هنر گشته است. ناگفته نماند که نوازندگی این ساز به برخورداری از مهارت بالا و هماهنگی بسیار میان دست‌ها و پاها نیازمند بوده که تنها با آموزش صحیح و تمرینات فراوان حاصل می‎گردد. بدین منظور ما نیز در این مجموعه آموزشی، نکات و مطالب مفید و کاربردی را در خصوص نواختن ساز درامز برای شما علاقه‎مندان گردآوردی کرده‎ایم تا بتوانید در اجرای قطعات موسیقی از آنها بهره لازم را ببرید. با ما همراه باشید.

آموزش-تنبک

آموزش-تنبک

149 ویدیو

در دوره ویدیویی «آموزش تنبک» با طریقه نواختن این ساز بیشتر آشنا می‌شوید. یکی از سازهای کوبه‎ای و اصیل ایرانی، تنبک نام دارد. این ساز از کامل‎ترین سازهای کوبه‎ای به شمار می‎رود که در موسیقی هم به صورت تکنوازی و هم به صورت هماهنگ کننده ضرب از آن استفاده می‌شود. جنس ساز تنبک عموما از چوب درختان گردو و توت بوده؛ اما در برخی موارد، سفال و فلز نیز به کار می‎رود. به عنوان نمونه تنبک‎های به کار گرفته شده در زورخانه‎ها از جنس سفال هستند. اجزای تشکیل دهنده ساز تنبک را دهانه بزرگ، تنه، نفیر، دهانه کوچک و پوست تشکیل می‌دهد. هر یک از این اجزا باید به طور دقیق در کنار یکدیگر قرار گیرند تا صدایی دلنشین را تولید کنند. نوازنده این ساز از هر ده انگشت خود برای نوازندگی بهره می‎برد و قطعات گوناگونی را اجرا می‎کند. از نوازندگان نامی ساز تنبک در ایران می‎توان از حسین تهرانی نام برد که با تلاش بسیار و هنر بی‎نظیرش، باعث رونق مجدد این ساز اصیل ایرانی گشت و بر ارزش‎های آن افزود. برای نوازندگی ساز تنبک، تکنیک‎های اصلی وجود دارد که از جمله مهم‎ترین آنها می‎توان به تُم، بک، بشکن، هفت کمان و هشت کمان اشاره کرد. اجرای صحیح این تکنیک‎ها در نواختن قطعات زیبای موسیقی اهمیت بسیار بالایی داشته و تنها با آموزش مناسب و تمرین فراوان حاصل می‎شود. ما نیز در این دوره با گردآوری ویدیوهای ارزشمند قصد داریم شما علاقه‎مندان را با ساز تنبک آشنا نموده و نحوه نواختن قطعات موسیقی با این ساز را آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

دف

دف

67 ویدیو

در دوره ویدیویی ساز «دف» با ما همراه باشید. دف یکی از سازهای کوبه‌ای ریتمی در موسیقی اصیل ایرانی به شمار می‌رود. این ساز از یک حلقه‌ چوبی که پوست نازکی از جنس طبیعی و یا مصنوعی بر روی آن کشیده شده تشکیل می‌شود و حلقه‌های کوچکی بر پشت آن متصل است. دف صدای دل نشینی دارد و آن را به وسیله انگشتان دست می‌نوازند. پوست مصنوعی نسبت به پوست طبیعی از قابلیت‌هایی برخوردار بوده که از جمله آن‌ها می‌توان به داشتن کوک ثابت، عدم جذب رطوبت در نتیجه عدم تغییر حالت بر اثر آن، یک دستی ضخامت سطح پوست دف، صدای استاندارد شده همانند سازهای ارکستر و سمفونی، نداشتن بوی نامطبوع، عدم افت ارزش ساز به دلیل عدم افت کیفیت پوست آن و تاب بر نداشتن کمانه به دلیل کشش یکسان پوست اشاره کرد. از نوازندگان به نام ساز دف در ایران می‌توان استاد بیژن کامکار، مسعود حبیبی و احسان قدمی را نام برد. همچنین هژار زهاوی "Hajar Zahawy" نیز از نوازندگان معروف بین المللی است. «مرور کوتاهی خواهیم داشت بر زندگینامه و معروف‌ترین آثار ردیف‌دان، موسیقی‌دان و آهنگ‌ساز مشهور، محمدرضا لطفی» یکی از برجسته‌ترین نوازندگان نام آور ایرانی، استاد محمدرضا لطفی نام دارد. وی 17 دی 1325 در گرگان چشم به جهان گشود. این شخصیت بزرگ از چهره‌های تاثیرگذار موسیقی سنتی ایرانی نیز به شمار می‌رود. او با خلق آثار ماندگاری همچون «ایران ای سرای امیدـ»، «ای عاشقان»، «قافله‌سالار»، «کاروان شهید»، «سپیده» و «عشق داند» خودش را در دل مردم جای داد. محمدرضا لطفی، بنیان گذار گروه موسیقی شیدا؛ هنرمندان بسیاری را از جمله بیژن کامکار، مجید درخشانی، صدیق تعریف، حمید متبسم و ... تربیت و به دنیای زیبا و دل نشین موسیقی معرفی کرد. وی در کنار تار و سه‌تار، کمانچه، دف، نی و سنتور نیز می‌نواخت. استاد لطفی، 12 اردیبهشت 1393 دار فانی را وداع گفت. در ادامه با ما به تماشای ویدیوهای جذاب و آموزشی ساز کوبه‌ای دف بنشینید.