آموزش-ساکسیفون

51 ویدیو

مدت دوره: 0 ساعت و 0 دقیقه

ساختمان ساز و نحوه دست گرفتن (1)

00:00:00

رایگان

در این دوره ویدیویی شما علاقه‎مندان را با ساز ساکسیفون و نحوه نواختن آن آشنا می‎کنیم. ساکسیفون در سده نوزدهم میلادی توسط یک نوازنده بلژیکی به نام آدولف ساکس اختراع شد و رفته رفته طرفداران بسیاری را در سراسر جهان پیدا کرد. امروزه این ساز از انواع مختلفی برخوردار است که می‎توان به ساکسیفون سوپرانو، آلتو، تنور و باس اشاره کرد. با ما همراه باشید تا با این ساز جذاب آشنایی بیشتری پیدا کنید.

نمایش سریالی ویدیو:

دوره های مشابه:

آموزش-ساکسیفون

آموزش-ساکسیفون

تعداد ویدئو: 51

در دوره ویدیویی «آموزش ساکسیفون» قواعد مربوط به نواختن این ساز بادی پرطرفدار را آموزش می‎دهیم. ساکسیفون یکی از انواع مختلف سازهای بادی چوبی به شمار می‎رود که در اوایل دهه 1840 میلادی توسط آدولف ساکس اختراع شد. ساکس از سازندگان ساز و نوازندگان بلژیکی بود که در تاریخ 6 نوامبر 1814 متولد شد. مخترع ساز ساکسیفون توانست صدایی نو را به دنیای موسیقی جهان معرفی کند که امروزه انواع مختلفی از آن مورد استفاده موسیقی‎دانان مطرح قرار می‎گیرد. از انواع ساز ساکسیفون می‎توان به ساکسیفون‌های سوپرانو، آلتو، تنور و باس اشاره نمود. جنس این ساز جذاب معمولا از برنج بوده و نواختن با آن به مهارت بالایی نیاز دارد. در زیر قسمت دهانه ساکسیفون، قمیش قرار گرفته که جزء اصلی تولید صدا در ساز می‎باشد. در هنگام نواختن این ساز، چگونگی قرار گرفتن انگشتان در محل‎های مشخص اهمیت فراوانی دارد و دستیابی به تسلط در اجرای ملودی‎های گوناگون به تمرینات بسیار نیازمند است. همچنین یکی دیگر از موارد کلیدی در هنگام کار با ساکسیفون و به طور کلی سازهای بادی، نحوه صحیح نفس گیری است؛ به طوری که منجر به خستگی و آسیب دیدن در فرد نشود و برای اجرای قطعات موسیقی همیشه هوای کافی وجود داشته باشد. در این حالت فرد باید برای نفس‌گیری از طریق شکم و یا پرده دیافراگم اقدام کند. بهره گیری از چنین نکاتی از موارد ضروری برای صحیح نواختن ساز ساکسیفون است که باید به طور دقیق رعایت شوند. این دوره آموزشی، مجموعه‎ای از ویدیوهای مربوط به قواعد و نکات کلی اجرا با ساز ساکسیفون را در اختیار شما علاقه‎مندان قرار می‎دهد که در بالا بردن سطح مهارتتان در کار با این ساز بادی مفید می‎باشد. با ما همراه باشید.

آموزش-نی

آموزش-نی

تعداد ویدئو: 176

در دوره ویدیویی «آموزش نی» به معرفی و آموزش نحوه نواختن این ساز ایرانی می‌پردازیم. ساز نی از خانواده سازهای بادی و محلی ایرانی است که در نقاط مختلف کشورمان وجود دارد و از جمله سازهایی به شمار می‌رود که در اجرای موسیقی‌های محلی و سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ساز به صورت یک لوله استوانه‌ای میان تهی و از جنس گیاه نی بوده که البته گاهی از فلز، چوب و سایر مواد مصنوعی نیز ساخته می‌شود. از ساز نی با نام نی هفت بند نیز یاد می‌شود زیرا شامل شش سوراخ و هفت بند می‌باشد. این ساز قابلیت کوک شدن ندارد و برای کوک‌های مختلف سازهای متفاوت ساخته می‌شود. انواع مختلف ساز نی عبارتند از: نی لا کوک، نی سل کوک و نی فا کوک. نحوه نواختن این ساز به این صورت است که نوازنده با رعایت انگشت گذاری بر روی سوراخ‌های ساز و دمیدن درون آن نوای موردنظر را تولید می‌کند. از جمله اساتید و پیشکسوتان نی نوازی ایران می‌توان از زنده یاد نایب اسدالله، مهدی نوایی، حسین یاوری و حسن کسائی نام برد. در دوره پیش‌روی ضمن آشنایی با ساز نی، با اجرای برخی از گوشه و آوازهای دستگاه‌های موسیقی ایرانی توسط استاد محمد عابدینی در خدمت شما هنردوستان عزیز هستیم. امیدواریم از تماشای این ویدیوهای آموزشی بهره کافی را ببرید.

آموزش-سازدهنی

آموزش-سازدهنی

تعداد ویدئو: 81

در دوره ویدیویی «آموزش سازدهنی» همراه ما باشید. سازدهنی از جمله سازهای بادی است که تاریخچه پیدایش آن به حدود 3000 سال پیش از میلاد و به سرزمین چین باستان باز می‎گردد. چینی‎ها از یک نوع ساز سنتی با شمایلی خاص به نام شنگ ""Sheng"" استفاده می‎کردند که پس از ورود این ساز به اروپا در قرن نوزدهم، تغییراتی در ظاهر آن به وجود آمد. ماتیاس هوهنر، مخترع سازدهنی توانست سازی مشابه سازدهنی‎های امروزی را بسازد که به تدریج در اروپا و سایر نقاط جهان به عنوان سازی پرطرفدار رواج پیدا کرد. سازدهنی‎هایی که امروزه طراحی می‎شوند از نظر جنس صدا و ظاهر با یکدیگر تفاوت‎هایی دارند و برای سبک‎های مختلف موسیقی به کار می‎روند. از شناخته شده‎ترین انواع سازدهنی می‎توان به سازدهنی‎های دیاتونیک، کروماتیک و ترمولو اشاره نمود. به عنوان نمونه سازدهنی کروماتیک را معمولا 10، 12 و 16 سوراخه می‎سازند و یک کلید یا شستی نیز در آن تعبیه می‎کنند. با مکش و دمیدن در هر یک از سوراخ‎های این ساز می‎توان نت‎های متعددی را نواخت و با فشردن شستی، به نت مربوط به هر سوراخ نیم پرده اضافه نمود. امروزه در سراسر جهان علاقه‎مندان متعددی به سازدهنی روی آورده و نحوه نواختن قطعات موسیقی با این ساز جذاب را فرا می‎گیرند. شما عزیزان نیز با تماشای ویدیوهای این مجموعه آموزشی می‎توانید به مهارت بالایی در کار با سازدهنی دست یابید و در سبک‎های موسیقی دلخواه خود از آن بهره ببرید.

آموزش-فلوت

آموزش-فلوت

تعداد ویدئو: 43

در دوره ویدیویی «آموزش فلوت» قصد داریم شما را با نحوه نواختن این ساز آشنا نماییم. ساز فلوت به عنوان عضوی از خانواده سازهای بادی (بدون قمیش) طبق بررسی‌های باستان شناسان قدمتی در حدود 50,000 سال دارد و در شکل ابتدایی خود به عنوان نخستین آلات موسیقی در اروپا شناخته می‌شود. جنس فلوت‌ها در ابتدا از چوب بوده و به همین علت آن را با نام ساز بادی چوبی می‌شناختند؛ اما امروزه این ساز در جنس‌های مختلف چوبی، فلزی و برنجی نیز ایجاد می‌گردد. این ساز براساس صداهای گوناگونی که تولید می‌کند در انواع مختلفی همچون فلوت ریکوردر، پیکولو، کلیددار، چینی، هندی، اوکارینا، چوبی و پن فلوت دسته بندی می‌شود. فلوت کلیددار امروزه متداول‌ترین نوع فلوت در دنیاست که توسط مخترع آلمانی Theobald Boehm در سال 1847 ساخته شده و امروزه با نام‌هایی همچون فلوت بوهم و فلوت مدرن نیز شناخته می‌شود. ساخت این ساز بهبود و تحول بزرگی در اجرا و صدادهی فلوت ایجاد نمود. تولید صدا در فلوت کلیددار از طریق فشردن و رها کردن کلیدهای قرار گرفته بر روی بدنه ساز صورت می‌گیرد. ساختمان ساز فلوت به طور کلی از سه بخش تشکیل شده که عبارتند از: سر ساز که لب‌ها روی آن قرار می‌گیرد، بدنه اصلی که محل قرارگیری کلیدهاست و قسمت انتهایی ساز. در دوره پیش‌روی سعی نموده‌ایم ضمن آشنایی با فلوت بوهم (کلیددار) نحوه نواختن نت‌های مختلف را توسط این ساز به شما همراهان عزیز آموزش دهیم. امیدواریم تماشای ویدیوهای این مجموعه برای شما مفید واقع گردد.