آموزش-تار

146 ویدیو

مدت دوره: 0 ساعت و 0 دقیقه

آشنایی با تاریخچه و قسمت های مختلف ساز تار

00:00:00

رایگان

در این دوره ویدیویی به معرفی و آموزش ساز تار، یکی از اصیل‎ترین سازهای ایرانی می‎پردازیم. این ساز از سه قسمت عمده تشکیل شده است که کاسه، دسته و پنجه نام دارند. بر روی پنجه ساز، گوشی‎ها قرار می‎گیرند که متناسب با تعداد سیم‎ها برابر با شش عدد می‎باشند. برای آشنایی بیشتر با این ساز ما را همراهی بفرمایید.

نمایش سریالی ویدیو:

دوره های مشابه:

آموزش-گیتار-فلامنکو

آموزش-گیتار-فلامنکو

تعداد ویدئو: 146

در دوره ویدیویی «آموزش گیتار فلامنکو» با طریقه نواختن و تکنیک‌های نوازندگی این ساز آشنا خواهید شد. فلامنکو نوعی سبک موسیقی متعلق به منطقه اندلس در اسپانیاست که با آواز، رقص محلی و نواختن گیتار همراه می‌باشد. در ابتدا موسیقی فلامنکو با سازهای دیگری نواخته می‌شد اما رفته رفته گیتار نقش مهم و تأثیرگذارتری را در این سبک پیدا نمود و با گذشت زمان به جزء اصلی و جدانشدنی آن تبدیل گردید. گیتار فلامنکو همانند سایر گیتارها از شش سیم متشکل از سه سیم نایلونی (تریبل) و سه سیم فلزی (بیس) تشکیل شده و از نظر ظاهری شباهت بسیار زیادی با گیتار کلاسیک دارد. علی‌رغم این تشابه گیتار فلامنکو جنس صدای منحصر به فرد خود را داشته و صدای تیزتر و نافذتری را تولید می‌کند. قطر دسته گیتار فلامنکو نیز نسبت به گیتار کلاسیک کمتر است و همین موضوع می‌تواند سرعت و چابکی حرکات دست نوازنده را به همراه داشته باشد. برای نوازندگی گیتار فلامنکو تکنیک‌های مختلفی معرفی و ارائه شده است که افراد با فراگیری آنها و با تکرار و تمرین پی در پی می‌توانند به یک نوازنده حرفه‌ای تبدیل شوند. در دوره آموزشی پیش‌روی این اصول و تکنیک‌ها را به شما علاقه‌مندان به این ساز آموزش می‌دهیم. با ما همراه باشید.

آموزش-عود

آموزش-عود

تعداد ویدئو: 46

در دوره ویدیویی «آموزش عود» با این ساز اصیل ایرانی و نحوه نواختن آن آشنا خواهید شد. تاریخچه پیدایش موسیقی سنتی ایرانی به سال‎ها پیش از میلاد مسیح و ایران باستان باز می‎گردد که با توجه به کتیبه‎ها و آثار برجای مانده از دوره هخامنشیان و ساسانیان جزء فرهنگ عامه مردم محسوب می‎شده است. مردم ایران از دیرباز از موسیقی و انواع سازهای ایرانی برای برگزاری مراسم و جشن‎های مختلف خود استفاده می‎کردند. از مشهورترین موسیقی‎دانان ایران باستان می‎توان به باربد، سرکش، رامتین و نکیسا اشاره نمود. باربد از جمله شاعران و خوانندگان دوره ساسانی بود که در بربط نوازی تبحر زیادی داشت. در حقیقت در این دوره بود که ساز بربط رواج فراوانی یافت و پس از اسلام به سایر کشور‎های اسلامی و حتی اندلس اسپانیا راه پیدا کرد. بربط یکی از سازهای اصیل ایرانی بوده که از اجزای گوناگونی تشکیل شده است. این ساز دارای یک کاسه طنینی گلابی شکل و از جنس چوب می‎باشد. دسته آن نیز معمولا کوتاه و از بالا به سرپنجه و از پایین به کاسه متصل است. از دیگر اجزای ساز عود می‎توان از سرپنجه، شیطانک، گوشی‎ها، سیم‎ها و خرک نام برد. این ساز قابلیت اجرای انواع دستگاه‌های موسیقی ایرانی نظیر دستگاه ماهور، همایون، شور و نوا و همچنین تمام آوازهای ایرانی همانند آواز ابوعطا، آواز بیات ترک و آواز بیات اصفهانی را دارد. ما نیز در این مجموعه آموزشی قصد داریم ضمن معرفی ساز عود، نحوه اجرای انواع قطعات موسیقی را با آن به شما علاقه‎مندان آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

آموزش-تار

آموزش-تار

تعداد ویدئو: 146

در دوره ویدیویی «آموزش تار» با ما همراه باشید. ساز تار از جمله سازهای زهی مضرابی است که در کشورهای خاورمیانه رواج بسیاری دارد. این ساز را در اصل یک ساز اصیل ایرانی می‌دانند که در زمان صفویه رونق فراوانی داشته است. تار از قسمت‎های مختلفی تشکیل شده و از صدایی زیبا و دلنشین برخوردار می‎باشد. کاسه طنینی ساز تار به دو قسمت کوچک و بزرگ تقسیم می‎شود که به قسمت کوچک، نقاره و به قسمت بزرگ، کاسه می‎گویند. دهانه‎های این دو قسمت باز بوده و بر روی آنها پوست قرار می‎گیرد. گوشی‎های این ساز ایرانی نیز همانند تعداد سیم‎ها برابر شش عدد می‎باشند. از دیگر اجزای ساز تار می‎توان به خرک، دسته، شیطانک و سیم‎ها اشاره کرد. نوازندگان ساز تار باید برای اجرای زیبای قطعات موسیقی به خوبی با این ساز اصیل آشنایی داشته و کاربرد اجزای مختلف آن را بدانند. همچنین چگونگی در دست گرفتن تار و نحوه نواختن نت‎های گوناگون از دیگر مواردی است که دانستن آنها برای علاقه‎مندان به ساز تار الزامی می‎باشد. از همین رو ما نیز در این دوره آموزشی، مجموعه‎ای ارزشمند را گردآوردی کرده و نکات و مفاهیم پیرامون ساز تار را برای شما عزیزان بیان می‎نماییم. پس از شما دعوت می‎کنیم به تماشای ویدیوهای این دوره بنشینید.

آموزش-کمانچه

آموزش-کمانچه

تعداد ویدئو: 80

در دوره ویدیویی «آموزش کمانچه» با ما همراه شوید. کمانچه از جمله سازهای زهی آرشه‌ای و یکی از سازهای اصیل ایرانی است. این ساز به طور معمول چهار سیم دارد و برای ساخت قسمت‌های مختلف آن از چوب درختان توت، گردو و افرا استفاده می‌شود. کمانچه در ایران پیشینه تاریخی زیادی داشته و از دوره صفویه به بعد یکی از ارکان اصلی موسیقی ایرانی به شمار می‌آمده است. این ساز در گذشته دارای اشکال متفاوتی بوده و در اصل آن را تکامل یافته ساز رباب می‌دانند. بعدها با گذشت زمان بخش‌هایی به این ساز (کمانچه) اضافه شد و به صورت امروزی و چهارسیمه در دسترس عموم قرار گرفت. کوک کردن کمانچه در دستگاه‌های موسیقی ایرانی با یکدیگر متفاوت می‌باشد و توسط ابزاری به نام تیونر انجام می‌شود. رایج‌ترین کوک برای دستگاه‌های ایرانی بدین صورت است که سیم‌های اول و دوم نسبت به یکدیگر فاصله چهارم یا پنجم داشته، سیم سوم یک اکتاو بم‌تر از سیم اول و همچنین سیم چهارم نیز یک اکتاو بم‌تر از سیم دوم باشد. از جمله کمانچه نوازان معروف در ایران می‌توان به حسین خان اسماعیل‌زاده، علی اصغر بهاری، فرج علیپور، علی اکبر شکارچی، کیهان کلهر و اردشیر کامکار اشاره نمود. در دوره پیش‌روی طریقه نواختن و تکنیک‌های نوازندگی با این ساز آموزش داده شده است. پس اگر قصد فراگیری کمانچه را دارید تماشای ویدیوهای این مجموعه را از دست ندهید.